Продовжуючи пізнавати неймовірний світ графічних, друкованих технік, хотілося б приділити особливу увагу вибору, напевно, найважливішого з матеріалів — паперу. В попередній статті були розглянуті види професійного паперу для друку. Ознайомитись з інформацією Ви можете за посиланням . В даній статті будуть описані альтернативи, які не уступають вищезазначеним.


         Гравюра на картоні на рисовому папері

    Графічні техніки розділяються на три основні групи: техніки високого, глибокого та плаского друку.
Найрозповсюдженіші техніки високого друку: ліногравюра, ксилографія (на дереві), гравюра на картоні, гравюра на пластику, певні види монотипії.
Техніки глибокого друку: офорт, суха голка (гравюра на пластику, як певна альтернатива класичного офорту).
Плаского друку: літографія (гравюра на камені), мокуліто (техніка друку з фанери).

    Для ліногравюри, якщо робота друкується під станком, в цілому можна обрати будь-який папір, який сподобається, але краще без яскраво – вираженої фактури, яка іноді може забивати тонкі штрихи та деталі гравюри. Ідеальний варіант — дрібнозернисті аркуші. Серед представлених зразків в магазині КарКар можна виділити наступні: папір для малюнку Munken, особливо Munken Pure 240 г/м2, з ніжним, жовтуватим відтінком та гладкою структурою; Academia від Fabriano 200 г/м2, більш шорстка, біла, приємна фактура. Папір для малюнку Smiltanis 190 г/м2; даний папір можна використовувати, як при друці під станком — так і при ручному.

     Якщо хочеться спробувати щось нестандартне, ліногравюра дуже красиво виглядає на сатиновій кальці, імітації пергаменту, хромерзаці, синтетичному та крейдованому папері. На цих видах можна друкувати обидвома способами.


                 Ліногравюра на папері Munken Pure 240 г/м2


    Для ручного друку та гравюри на дереві, підійде як звичайний нещільний папір для малюнку, так і крафтовий папір, калька, рисовий папір. Рекомендую спробувати новий папір тіш’ю Sumi-e від Hahnemuhle, який з’явився у магазині КарКар; він ідеально підійде для класичної гравюри.       Гравюра на картоні на крейдованому папері


    Стосовно акварельного паперу. Пориста структура акварельного паперу, зовсім по-іншому розкриває техніки високого друку; робить відбитки ніби оксамитовими, додаючи нові художні деталі.
Непогано проявив себе
Rusticus від Fabriano 200 г/м2, середнє зерно, целюлоза. Його структура дозволяє поєднати високий друк з глибоким та друкувати багатошарові кольорові гравюри; доступний по ціні.


    Ще хотілося б відмітити папір Рутенія, українського виробництва. Специфічна структура поверхні гарно контактує з друкарськими фарбами; відбиток виходить дуже живописний. Папір доступний по ціні. Єдиним мінусом можу виділити сильну сприятливість до бруду — тому потрібно максимально підготувати та вичистити робочі поверхні, щоб не бруднити біли частини роботи.


    В цілому, якщо вирішили працювати на акварельному папері можна обрати целюлозу як професійну, так і початкову з дрібним зерном.
                  Кольорова ліногравюра на папері Рутенія


    Говорячи про бавовняний папір, він не завжди підходить для подібної роботи, тому що часто сильно приклеюється до робочої поверхні. Особливо, якщо художник використовує типографські фарби. Але якщо вибір пав саме на такий папір, можна використовувати або бавовну гарячого пресування, або ще краще папір з мінімальним додаванням.

    Структура бавовняного паперу чудово проявить себе, при комбінуванні високого та глибокого друку. З представлених лінійок можу виділити бавовняний папір Hаhnemuhle серії Lana HP 300 г/м2 та The Collection HP 300 г/м2, ще сподобався папір Smiltanis 25 % бавовни та Watercolour Torchon від Fabriano 25% бавовни, 270 г/м2 .
    
    Усі перераховані зразки, також чудово підходять для гравюри на картоні та гравюри на пластику.


                Гравюра на картоні на папері Watercolour Torchon від Fabriano 25% бавовни, 270 г/м2 .


    Глибокий друк. Специфіка офортного відбитку полягає у тому, що друкуватися на папері будуть протравлені вглиб штрихи, в які забивається фарба. Тому, щоб усі деталі проявилися на поверхні потрібно обирати папір, який не буде боятися води, та буде гарно натягуватися та вирівнюватися на планшеті, так як його потрібно буде замочити перед друком.

    В роботі мені особисто, дуже сподобався Rusticus від Fabriano 200 г/м2, середнє зерно, який фігурував у високому друці. Як для целюлози, папір чудово витримує тиснення під станком, не рветься, та гарно вирівнюється, навіть, якщо його просто покласти під прес. Надруковані штрихи виходять дуже об’ємні. Якщо папір забруднився — фарба з поверхні легко витирається жорсткою гумкою, не залишаючи помітних слідів.           Кольоровий офорт на папері Rusticus від Fabriano


    Також не оминув моєї уваги Torchon від Fabriano 25% бавовни, 270 г/м2. Можу сказати, що на даний момент цей папір — один з моїх фаворитів. Папір тримає форму, не рветься, не мнеться під тиском; через свою специфічну фактуру, виглядає ніби професійний папір для друку; швидко вирівнюється; сприймає дуже тендітні штрихи. 

    Серед бавовняного паперу, легко було працювати з Artistico Extra Wtite CP від Fabriano 300 г/м2, середнє зерно. Такий папір підійде при сильно протравленій пластині, або кольоровому офорті в декілька шарів. При друці, не приклеювався до пластини. Як мінус — з поверхні погано витирається бруд.   Офорт на папері Artistico Extra Wtite CP від Fabriano 300 г/м2середнє зерно


    Для техніки суха голка (гравюра на пластику), краще обирати целюлозний папір, середньої щільності 190-240 г/м2; бавовняний папір в даному випадку дуже сильно приклеюється до гладкої пластикової поверхні, та не завжди проявляє усі деталі.

    Папір для плаского друку. Однією з основних технік плаского друку виступає літографія ( гравюра на камені ). Принцип роботи полягає у тому, що з гладкої, рівної поверхні каменю під тиском друкуються зажирені ділянки малюнку, в які валиком накатується фарба; чисті поверхні, навпаки — відштовхують фарбу. При такому друці потрібно обрати гладкий, середньої щільності папір, щоб він легко проходив під станком і не сильно заминався. В даному випадку, мені особисто подобається Munken Pure 240 г/м2, Munken Kristall 200 г/м2, Smiltanis 190 г/м2. Ще, непогані відбитки вийшли, як не дивно, на папері для пастелі Tiziano Fabriano. Даний папір достатньо складно вирівняти після друку, але в цілому, якщо потрібен кольоровий папір, я б обрала саме цей.

    Акварельний папір, не дуже підходить для подібної техніки, він занадто рихлий та сильно приклеюється, але це особисто моя думка. 


 
Літографія на папері Rosaspina від Fabriano 220 г/м2


    З професійного паперу багато художників використовує папір для друку Rosaspina від Fabriano з додаванням бавовни від 220 г/м2.
Техніка мокуліто, подібна до літографіі, тільки друкується з дерев’яної поверхні. Папір — аналогічний.

    Сподіваюсь, надана стаття стане гарною підмогою на шляху до пізнання графічних технік, які містять у собі ще багато цікавого, розкривають перед художником поле для безмежних експериментів. Тому головне не боятися, ризикувати та пробувати нові творчі методи та матеріали.                         Автор статті, художник-графік Валентина Левіна