Коли бачиш великі полиці з різними видами паперу…..завжди виникає питання. як не заплутатись в цьому різноманітті  і підібрати найкращий матеріал.  Питання яке потребує простого і влучного рішення. В наш час кількість різновидів паперу, що  доступний в сучасному світі –вражає, та нема виправдань щоб не використовувати папір як головний елемент концептуалізації зображення. Обирати потрібно, таким чином, щоб реалізація проекту була очікувана і задовольнила  результатом.

    Нам може здатися, що ми достатньо знайомі із основними принципами роботи в різних техніках друку: викладаємо на поверхню кліше або матриці (металевої пластини, дерев’яного кліше, гравюри на оргсклі, на камені, на лінолеумі тощо) папір та в залежності від виду друку. слідуємо технології друку. Тиск  пресу змушує фарбу потрапляти на вологий або сухий папір. Звичайно, різні типи паперу по-різному підходять для всіх популярних видів друку. Мал.1. Схеми друку.


    Якщо, наприклад, ви хочете спробувати себе у техніці офорт, то найякісніший папір, який ви можете обрати, традиційний виготовлений із 100% бавовни. Такий папір все ще можна знайти сьогодні, хоча прогрес у паперовій технології останніми роками пішов дуже вперед,і дав змогу розширити різновиди джерел целюлози. У наші дні гравери, як правило, використовують щільний папір (від 200 гр. і більше), виготовлений за сучасними технологіями , або такий що, виготовлений за старовинними технологіями. Теоретично ви можете друкувати на будь-якому типі паперу, якщо до нього прилипатиме фарба. Обраний вами папір стане невід'ємною частиною вашої роботи, і якщо ви робите спробу друкувати ту саму форму на різних видах  паперу, ви побачите, як кожен з них робить унікальний внесок у кінцевий результат. Не тільки зображення змінюється, але й загальне відчуття відбитка як об'єкта відрізняється залежно від ваги та текстури паперу. Поля навколо зображення та краю паперу традиційно залишають, що відрізняє ручний друк від репродукції. Художники на вільних від друку краях зазвичай підписують та редагують відбиток, а колекціонери оцінять вибір .

    Взагалі кажучи, папір, рекомендований для друків, відрізняється міцністю та стабільністю розмірів, що означає, що він добре зберігає свій розмір та форму. Обраний вами папір повинен пройти таку обробку, щоб його можна було взяти за куточки, залишити на водяній бані, потім віджати через офортний прес, покрити кількома шарами фарби тощо. Папір  західного виробництва з високим вмістом бавовни та «східний» папір, виготовлений з довгих рослинних волокон, ідеально підходять для суворих умов друку. Альфа-целюлозний папір високої якості виробляється для друкарів по всьому світу і користується довірою поліграфістів, а менш дорогий папір, такий як папір для картриджів, добре підходить, особливо для кольоропроб. Те, як папір отримує чорнило, є важливим фактором. Папір для друку містить менше клею, ніж акварельний папір, що дозволяє чорнилу проникати в поверхню. Проклеювання додається в целюлозу перед формуванням листа, це «внутрішнє» проклеювання робить папір м'яким і вбирає різною мірою, залежно від того, скільки додано. Деякі види паперу для гравюри бувають різного розміру, форматів та їх завжди клеймують «водяними» знаками. Якщо подивимось на найпоширеніші методи виготовлення гравюр, то побачимо, яким навантаженням піддається папір і які властивості його для цього  потрібні. Однак слід сказати, що багато видів паперу ефективно друкуватимуть у всіх техніках друку, а папір для гравюр чудово співпрацюють з іншими художніми матеріалами (акварель, гуаш, темпера, графит, пастель, соус тощо).


    Таким чином треба пам’ятати, що для рельєфного друку, а це ліногравюра, ксилографія, гравюра на дереві, це так званий, високий друк. Відбиток береться з фарби на поверхні кліше (матриці), а зрізи в поглибинах залишаються не задрукованими.

Мал.2.3. Ліногравюра


Друк може виконуватися вручну або на пресі, і вам потрібно буде враховувати поверхню паперу і те, як він стикається з фарбою, тому папір з гладкою поверхнею, такий як Fabriano Rosaspina - ідеально підходить для високого друку. А ось взагалі ідеальний папір Fabriano Тiepolo створений із 100% бавовни, призначений для всіх технік високої гравюри (гравірування, літографія, шовкографія, ксилографія та ліногравюра). Тип 4 краї декле з білим водяним знаком. Високої щільності (210-315 г/м2) та середньої щільності (110-200 г/м2). Мал.4. Літографія. Fabriano Tiepolo.Якщо друк проводиться вручну без використання пресу та станків (наприклад, монотипія), то найкраще підійде легший та не рельєфний папір (Fabriano Academia, Hahnemuhleпапір для малюнку Bristol ). Тобто тонкий папір з гладкою поверхнею, який чутливий до дрібних деталей.Мал.5. Монотипія


Зовсім інший папір потребує так званий глибокий друк. Процеси глибокого друку – а саме офорт та його різновиди,вимагають використання м'якого та еластичного паперу, причому для металевих пластин з глибоким тисненням рекомендується використовувати більш щільний папір. Тому такі папери, як Lenox, Pescia та FabrianoRosaspina– виготовлений з якісної високоякісної сировини (60% бавовни) з водяними знаками та двома краями високої щільності (210-315 г/м2). Також Rosaspina підходить для всіх технік друку (офорт, літографія та шовкографії). 
Мал.5.6. Офорт. Fabriano Rosaspina


    Окремо слід зупинитись на Fabriano Unica - це папір, що складається на 50% з бавовняного волокна і ідеально підходить для всіх друкарських технік. Крім того, завдяки своїй м'якості та гнучкості він ідеально підходить для глибокого друку, бо витримує всі навантаження пресу станка та добре себе поводить при висиханні (не змінює форму). Цей папір білого кольору щільністю 250 г/м², не містить кислоти. 


    Окремо слід відмітити техніку монотипія, також гравюру на картоні, бо вони не потребують змочування паперу на який робиться відбиток і взагалі тиражів, або кількість відбитків обмежена, тому краще підбирати гладку не рельєфну поверхню і нещільний папір, а також «картриджний» папір, який не тільки дешевий. Це робить його частим фаворитом художників для навчання, хоча зазвичай він не використовується для творчих робіт виставочного та музейного рівня.

    Таким чином підсумуємо, для кожного виду друку є свій папір, та головною ознакою для вибору є вага паперу для друку, яка вимірюється в грамах на квадратний метр (г/м2) на аркуш, і, як правило, для травлення найбільше підходить папір вагою від 250 до 300 г/м2. Однак, залежно від вашого досвіду як художника та характеру вашого проекту, ймовірно, можете обрати легший або важчий папір. Також слід пам’ятати про рельєфність поверхні, при високому друці це перевага.


    Автор статті та підбір ілюстрацій: Ольга Московченко, художник, графік