Коли основа для друку готова, папір обрано — час переходити до вибору фарби. В магазині Каркар Ви можете обрати як професійні фарби для друку, так і доступні аналоги. 
                                                                                                                      Протравлена металева пластина; глибокий друк    Фарба для друку ділиться на дві групи: на олійній основі та водній.
На олійній основі — універсальні, їх можна використовувати і для глибокого і для високого друку, друкувати на папері, тканині, двп основах і т.д.

    Фарба Charbonnel від Lefranc & Bourgeois — це лінійка професійної офортної фарби. Приємна, м'яка структура дозволяє легко вбивати матеріал у протравлені штрихи на металевій пластині. Швидко витирається з основи. В цілому не залишає сильної кольорової затяжки на поверхні. На папері не створює олійного ореолу. Ідеально підійде для класичного офорту (травлений штрих), акватинти.

                \

    Що стосується інших офортних технік, наприклад, як відкрите травлення, мені особисто, ця фарба не дуже подобається. З одного боку фарба без проблем наноситься на поверхню, з іншого, майже не залишається на глибоко-протравлених ділянках. Відбиток виходить невиразний.


    При ручному високому друці, Charbonnel, теж непогано себе проявляє. Яскравий колір. Фарба рівномірно лягає на поверхню. Гарно змішується — це дає змогу експериментувати, та робити кольорові розкати. Але при друці під станком, іноді розплющується  під тиском на гладкій поверхні лінолеумам і друкується нерівномірно.    
                                                                                                         Офортний відбиток фарбою Charbonnel від  Lefranc & Bourgeois
    Більш доступна лінійка фарб для друку представлена у бренду RENESANS. Дана фарба, так само може використовуватись і для глибокого, і для високого друку. Достатньо яскрава, має велику палітру кольорів. Єдиний мінус — фарба дуже жирна, тому перед початком роботи, необхідну кількість фарби краще викласти на пергамент, щоб знежирити.   


    Вищезгадані фарби також підійдуть для таких графічних технік як: суха голка, гравюра на картоні, гравюра на пластику, монотипія.
Щоб очистити робочі поверхні та інструменти від фарб для друку на олійній основі, підійдуть такі розчинники, як: уайт-спірит, пінен, бензин, етил, розчинник 646, терпентин.
 
    Фарби на водній основі представлені в лінійці фірми ESSDEE. Використовуються тільки для високого друку. Дані фарби доступні по ціні, великі за об’ємом, мають велику палітру відтінків, нешкідливі. Ідеальний варіант для тих, хто тільки починає займатися графікою, або для митців, які проводять майстер-класи з великою кількістю людей; для занять з дітьми.


    Фарба нескладна в використанні, добре розкатується на палітрі, яскрава. Витирається з робочих поверхонь водою.
Як мінус — водна основа. Відбитки надруковані такою фарбою бояться води, нестійкі. Немає можливості поєднання високого та глибокого друку в роботі.                           
                                                                                                                                       Фарби на водній основі фірми ESSDEE    Фарба для друку. Альтернативи.

    Окрім професійних фарб для друку, існує багато альтернатив, які не уступають у виразності.
Перший і найдоступніший — акрил. Різноманіття відтінків; простий у використанні; не боїться води після висихання. Акрил чудово підійде для високого друку ліногравюри, монотипії, гравюри на картоні. Якщо фарба занадто швидко сохне, можна додати медіум-сповільнювач.


    Мені особисто, для невеликих робіт, дуже подобається декоративний акрил ROSA TALENT. Доступна ціна, достатньо густа структура, красиві кольори, гарно віддруковується на папері будь-якої щільності. Окремо можу виділити серію  металіків ROSA TALENT— мої фаворити

.
    З професійних лінійок, гарно проявили себе фарби AMSTERDAM від Royal Talens, з приємною шовковисто-матовою структурою, та Abstract від Sennelier.    
                                                                                                                               Приклад друку ліногравюри акрилом ROSA TALENT
    Для друку монотипій, підійдуть не тільки вищезгадані фарби, а й туш, акварель, чорнило, олійна на суха пастель. Дуже красивих ефектів можна досягти друкуючи монотипію гуашшю. Густа, матова основа, дозволяє друкувати насичені, покривні маси. Непогано проявила себе гуаш від фірми ROSA, але в цілому можна взяти будь-яку гуаш, яка подобається, чітких критеріїв для монотипного друку немає. 
       
                                                                                                                                                   Приклад друку монотипії гуашшю    З олійних фарб, які можна використовувати і для високого і глибоко друку, можу виділити фарби фірми  Van Pure. Щільні, яскраві, доступні по ціні, не залишають жирного ореолу на папері. По властивостям чимось нагадують промислові типографські фарби. Синтетична основа прискорює висихання фарби, тому відбиток в один шар може висохнути через добу – дві, що дуже зручно при великому тиражі.


    З професійних олійних фарб чудово друкуються Classico від фірми Maimari. на синтетичній основі. Велика палітра кольорів, якісна, рівномірна структура замісу. Гарно вбиваються в глибокі штрихи. Лінійка має дуже красиві металіки; додаючи їх до основних відтінків, можна отримати ніжний, приємний відблиск на поверхні відбитку; прискорюють висихання фарби. Єдиний мінус — іноді, особливо це помітно у світлих фарбах та металіках, на папері з’являється жирний ореол.
  
                                                                      Приклад глибокого та високого друку офорту олійними фарбами від Van Pure (зелена основа) та Maimeri (золото)    Допоміжні матеріали для графічних технік.

    Окрім основних, технічних позицій, які були описані раніше, існує ще багато цікавих і потрібних інструментів та матеріалів, які покращують роботу художника-гравера.


    Допоміжні матеріали для ліногравюри описані у статті «Огляд професійних матеріалів для ліногравюри.», з якою Ви можете ознайомитись  за посиланням.

    Для техніки офорту в магазині Каркар представлені наступні матеріали:
ґрунти для металевих пластин —

Renesans Офортний лак-грунт, чорний, м'який;

Renesans Офортний лак-грунт, чорний, твердий;

Renesans Офортний лак-грунт, білий, твердий;

Renesans Віск ретушний твердий для офорту;
     
                                                                                                                              Твердий та м’який офортний лак від Renesans
    Три останні види по властивостям дуже схожі. Відполірована розігріта  пластина закатується невеликою кількістю лаку за допомогою валика. Потім пластина коптиться, до чорного, рівномірного тону; це потрібно, щоб потім добре бачити проштриховані деталі. Коли пластина повністю охолонула, лак на ній застигає у тверду поверхню – звідси і назва.  Renesans Офортний лак-грунт, білий, твердий; Renesans Віск ретушний твердий для офорту, мають подібні властивості. Такі ґрунти зручно використовувати при додатковій обробці та травленні пластини, коли на поверхні вже є штрихи від попереднього травлення.


    З білого ґрунту можна самостійно робити м’який лак, додавши туди олійної фарби та бичачого жиру.

    Renesans Офортний лак-грунт, чорний, м'який відрізняється тим, що після нанесення його на пластину, він не твердішає і ще декілька діб зберігає пластичність. Даний лак потрібен для того, щоб віддруковувати на металевій пластині різні фактури: квіти, листя, тканину, нитки… Зображення, яке виходить — травиться. Як результат — тираж робіт з природньою фактурою.


    Якщо м’який лак застиг, а художник не встиг нічого надрукувати на ній, основа перетворюється на звичайний твердий лак.
                                                                                                                           Приклад офортного відбитку у техніці м’який лак.    У випадку, якщо не має можливості розігріти пластину, або закоптити, є спеціальна основа, яка наноситься вручну пензликом, лак від Renesans Асфальт в пасті. Принцип роботи при травленні, той самий.                                                                                                                           
                                                                                                                                                         Асфальт в пасті від Renesans    Для того, щоб виправити помилки штрихування, або вберегти певні ділянки від подальшого травлення, існують спеціальні захисні лаки від Renesans: Фіксатив чорний, швидкої фіксації, Фіксатив для аквітента і ретуші. Перший використовується майже у всіх класичних техніках: травлений штрих, відкрите травлення, м’який лак і т.д. 


    Фіксатив для акватинта і ретуші, використовується саме для тендітної техніки — акватинти. В даній техніці на поверхні пластини утворюється тонкий шар з прикопченої каніфолі; тому щоб не пошкодити його, використовують такий фіксатив.


    Також можна самостійно розводити захисний лак потрібної щільності, використовуючи Битум в порошку. Для цього порошок потрібно змішати з живичною терпентиною приблизно 50/50 і варити на водяній бані до однорідного стану.
     
                                                                                                         Фіксатив чорний, швидкої фіксації; Фіксатив для акватинта і ретуші;
                                                                                                         Битум в порошку від Renesans    З інструментів для штриховки на пластині можна використовувати Різці для гравюри №1 , S12/1 та Різці для гравюри №2 , S12/2, ESSDEE, як непогану альтернативу офортним голкам. Ці різці також можна використовувати у техніці суха голка, працюючи на пластику, або оргсклі. 

                 
                                                                                                                         Відбиток у техніці суха голка. Різці для гравюри №1, S12/1
    Якщо художник працює у техніці гравюра на картоні, з інструментів підійдуть ті самі різці, що і для ліногравюри та макетні ножі.
Для основи можна взяти палітурний картон. Він добре тримає форму, не розкисає від фарби. На ньому легко робити багатоступінчасті основи для друку.
                                                                                                                                  Відбиток у техніці гравюра на картоні
    Вибір матеріалів є важливою частиною творчого процесу. Маючи такий базовий інструментарій для технік естампу, можна досягти значних успіхів, відкрити для себе нові методи, просунутися у розумінні та виконанні графічних технік.


                Автор статті: художник-графік Валентина Левіна