Папір для дизайну Tintedpaper , фірми Folia 130 г/м2    Художній магазин «Каркар», містить неймовірну кількість цікавих, різноманітних матеріалів, які виступають чудовою підмогою, як професійним художникам так і творчім особистостям загалом.
В даній статті, поговоримо про папір та картон для дизайну, їхні різновиди, відмінності та властивості. Ознайомитись з асортиментом паперу, Ви можете в інтернет-магазині Каркар.


    Якщо в цілому позначити групу паперу для дизайну, можна сказати, що це дуже різноманітний по фактурі та щільності, яскравий папір, який використовують для оформлення, виготовлення упаковок, а також поліграфічного друку. Папір і картон для дизайну мають окрім основних кольорів дуже багато ефектів: металіки, голографічні основи, різноманітні напилення, імітація шкіри, полотна … Фарба повністю пропитує такий папір та картон, утворюючи суцільний кольоровий прошарок.
Пропоную розглянути основні різновиди даного виду паперу та картону і ознайомитись з неймовірною кількістю методів використання.


    Перший вид, який дуже популярний серед покупців магазину «Каркар» — папір для дизайну Tintedpaper, фірми Folia (Німеччина). Велика палітра кольорів, одразу привертає увагу. Більше п’ятидесяти яскравих, насичених відтінків. Папір Tintedpaper також містить папір з відблиском та металіки — срібло і золото. Щільність паперу складає 130 г/м2, формат а4. Поверхня має сатинову структуру, дрібне зерно. Незважаючи на невелику щільність, папір багатофункціональний і чудово проявляє себе при роботі з лайнерами, маркерами, лінійними замальовками тушшю. На даному папері приємно займатися каліграфією; гладка структура паперу дозволяє без перешкод виводити цікаві, шрифтові вензеля. Tintedpaper, використовується також для роботи з графітними олівцями, сухою та олійною пастеллю, м’якими матеріалами (вугілля, сангіна, сепія).
Також даний папір використовується для виготовлення коробочок, листівок, конвертів, аплікацій, декоративних виробів.
Tintedpaper — чудова альтернатива професійному паперу для орігамі.
Непогано проявляє себе при ручному друці ліногравюри та ксилографії. Доступний по ціні.  

Папір для дизайну Tintedpaper , фірми Folia 130 г/м2.     Наступний різновид — картон для дизайну Fotokarton, фірми Folia. Щільність 300 г/м2, розмір а4 - в2. Поверхня — сатинова, дрібне зерно. Fotokarton, має аналогічну кольорову гамму, як Tintedpaper. Більша щільність розкриває багато творчих можливостей для художників. Робота акрилом, гуашшю, темперою — лесуванням та пастозно. Малювання олівцями, маркерами (спиртова, акрилова, крейдяна основа і т.д.), пастеллю, тушшю, чорнилом, друк гравюр (як ручний так і під тисненням), аплікації, основи для листівок, закладок, бирок, основа для паспарту, основа для виготовлення коробок — і багато-багато інших технік, які можливі при використанні даного картону. Fotokarton — є чудовим матеріалом для макетування різноманітних об’єктів; створення макетів інтер’єрів.


Картон для дизайну Fotokarton, фірми Folia, 300 г/м2. Кольорова палітра    Ще один вид картону — Elle Erre, фірми Fabriano (Італія). Щільність 220 г/м2, середнє зерно. Розмір а4, а3, в1. Даний картон від самого початку, призначений для роботи з пастеллю, але маючі цікаві властивості та яскраві кольори, припадає до душі багатьом художникам. На відміну від вищезазначених зразків, картон Elle Erre, має специфічну фактуру з лицьової сторони — густий прошарок з ліній. Зворотна сторона без фактури та більш гладка. Саме завдяки фактурі, картон чудово підходить для роботи з пастеллю та м’якими матеріалами. Зерно вбирає в себе пастель, що дозволяю робити нашарування матеріалу, різні переходи; завдяки фактурі, пастель не так сильно осипається, як на іншому папері.

    Elle Erre має цікаву палітру кольорів. Аркуші великого розміру часто трапляються в нагоді фотографам та дизайнерам, які використовують картон, як фото-фон.

    Середня щільність картону, дозволяє використовувати його для більш декоративних цілей — складання коробочок, виготовлення листівок, творчі роботи, колажі, дитячі вироби, декорації. Приємно працювати акрилом та гуашшю. Щодо графічних матеріалів — працювати на такому папері не завжди зручно, через фактуру, але в будь-якому випадку, все залежить від творчого задуму.  

Картон Elle Erre, фірми Fabriano (Італія), 220 г/м2


   

     Наступні різновиди паперу, можна віднести до окремої групи, скажімо — «творчо-побутових», в яку входять гофрований папір, крепований папір та папір тіш’ю.

    Гофрований папір, має яскраво виражену бугристу фактуру, яка створюється завдяки тиску на шари щільного картону. Кожна борозенка, що утворюється на поверхні має чітку, рівну структуру. В магазині «Каркар» покупці можуть знайти гофрований папір різного кольору з щільністю 300 г/м2.
В цілому, подібний папір використовується, як захисний шар, при пакуванні крихких виробів. Об’ємна структура захищає предмет від ударів та пошкоджень. Також, нетипову фактуру гофро-паперу, можна вміло додавати у творчі роботи — створювати аплікації, вставки в скрапбукингу, вирізати гравюри та віддруковувати саму фактуру поверхні акрилом, гуашшю, олійними фарбами.    

Гофрований папір. Робота художника Джила Олдершо, колаж, з використанням гофро-паперу.      Крепований папір, часто плутають з гофрованим. Проте вони мають суттєві розбіжності.
По структурі крепований папір дуже ніжний. Щільність 35 г/м2. Креп-папір чимось схожий на відріз легкої тканини, всіяний маленькими, хаотичними складками. М’яка структура легко рветься, але водночас такий папір, має «пружинистий» ефект і непогано разтягується.


    Основна функція крепованого паперу — наповнення коробок з різноманітними виробами для захисту; подарунковий декор.

    В художній, творчій практиці, з креп-паперу роблять надзвичайні флористичні композиції. Пухка структура паперу дозволяє скручувати його в об’ємні бутони; вирізати окремі пелюстки і складати їх у квіти, які виходять дуже реалістичними.

    Також з креп-паперу роблять об’ємні, декоративні кулі.    

Крепований папір, 35 г/м2. Квіткові композиції виконані з креп-паперу.    Папір тіш’ю. Найтонший з вищезазначених —25 г/м2. Приємний на дотик, гладка фактура. Використовується, як наповнення подарункових коробок, оформлення букетів, виготовлення декоративних прикрас. Тонка структура аркуша дозволяє легко зім’яти тіш’ю, та створити ніби паперову подушку, в яку буде покладений подарунок. Нерідко тіш’ю використовують, як обгортковий папір для коробок. Кольорова гамма дуже велика і різноманітна — від блідо-ніжних, до яскраво-флюорних. В упаковці йде 5 аркушів, розміром 50х70 см. Доступний по ціні.    

Папір тіш’ю, 25 г/м2.
    Наступна група, яку б хотілося розглянути — декоративні картони.

    Декоративна лінійка дизайнерських картонів від фірми Argo, Польща. Цей вид картонів вирізняється специфічною фактурою, з різними імітаціями. Декоративний картонний папір "CANVAS" А4, кремовий, та білий, 230г/м2 — має яскраво-виражену фактуру полотна для олійного малювання. Декоративний картонний папір "LINEN" А4, кремовий та білий, 230г/м2. Має виразне тиснення більш грубого льняного полотна. Декоративний картонний папір "CRISTAL" А4, кремовий та білий 230г/м2, декоративний картонний папір "BARK", білий, 230г/м2 з середнєм та грубим зерном, мають специфічне тиснення, перехресних та довгастих ліній. Всі вищезазначені види картону, мають одностороннє тиснення.


    Використовують такий картон для виготовлення листівок, буклетів, альбомів. Оформлення різноманітних декоративних заготовок та поліграфічного струменевого, принтерного друку.
    А також даний папір стане чудовою знахідкою для художників живописців. Акрил, олія, гуаш — зовсім по-новому розкриють себе на даному картоні. Також цікаво будуть виглядати м’які матеріали, творчі експерименти з друком, монотипією, колажем.Декоративний картонний папір "CANVAS" А4, кремовий, та білий, 230г/м2
    Наступний декоративний вид — неймовірний картон Majestik 290г/м2, 72х102 см., фірми Favini (Італія), гладкий, металізований, з блискучим пігментним покриттям, яке вносить в роботу ефект мерехтіння.
    Листівки, запрошення, подарункові коробки, декор — це все про картон Majestik, який наповнений атмосферою свята, пухкого, блискучого снігу, сяянням зірок, радості Дня народження. Грунт для творчих експериментів.    
    Картон для дизайну може бути не тільки кольоровим і декоративним, а й більш «технічним», як наприклад палітурний картон. Товщина аркуша сягає 2мм, шорстка фактура, дрібне зерно. Розмір 80х100 см.
    Подібний картон чудово підійде для макетування різних об’єктів, конструкцій, інтер’єрів, ландшафтів, виготовлення заготовок для декору, іграшок, книг, блокнотів, альбомів.
Якщо заґрунтувати поверхню даного картону, його можна використовувати, як основу для акрилових, олійних, гуашевих робіт і т.д..
    Не зважаючи на велику товщину, картон легко ріжеться макетним або канцелярськім ножами; ножицями — складніше, але можливо.
    Цікава структура картону, який складається з пресованих прошарків, чудово підійде для роботи в техніці гравюра на картоні. Рихлі шари, просто ріжуться ножем чи різцями, тримають форму. Гарно взаємодіють з розкатами фарби; в цілому товщина дозволяє поєднувати високий та глибокий друк разом. При друці під станком витримує до 5-6 відбитків.
Палітурний картон, 2мм 


   

 Ще один цікавий зразок — картон хромерзац, двох видів. Перший щільність 350 г/м2, розмір а1, з лицьової сторони крейдований, фірми «Ю віл-Іф Україна». Другий — GD3 Multicolor Spezial 450 г/м2, сірий, в1, фірми Luxline.
    Перший варіант чудово підійде для малювання маркерами, акрилом, гуашшю, тушшю, спиртовими чорнилами. Такий картон буде гарною підкладкою чи паспарту для роботи. Можливості необмежені.
    Другий вид, більше зіставляється з палітурним картоном, але має гладку, однорідну структуру, що дозволяє вирізати та друкувати формальні відбитки без напівтонів, якщо ми говоримо про гравюру на картоні. Ріжиться не так легко ніж палітурний картон, через тверду структуру, але водночас саме ця властивість допомагає вирізати тонкі деталі, які будуть довго триматися при друці.
З даного картону можна зробити дуже міцні конструкції, макети, заготовки.                            .

                                                                   1.                                                                                                                           2.

1.Картон хромерзац, 350 г/м2, фірми «Ю віл-Іф Україна». 2.Картон хромерзац GD3 Multicolor Spezial 450 г/м2, фірми Luxline.    Описана група матеріалів, має ще дуже багато різноманітних зразків, структур, фактур та кольорів. Поєднання та використання дизайнерського паперу та картону в роботах, розкриває перед художником неймовірні можливості, методи та технології, роблячи творчі роботи ще більш цікавими, ефектними та насиченими. Ознайомитись з усіма видами художніх матеріалів, Ви можете на сайті.

        

            Автор статті

            Художник Валентина Левіна.