Починаємо працювати з аквареллю.

Акварель - працювати нею багато хто боїться, оскільки вона має властивість розтікатися, і, отже, виникає великий ризик зіпсувати малюнок. А щоб набити руку в малюванні аквареллю, потрібен певний час і практика. Проте, результат того вартий, і, по суті, все не так вже й складно.

Найважливіше - підготувати ганчірочку щоб вчасно витирати нею пензель. Сухим пензлем збирається зайва волога з аркуша. Досвід показує, що найкраще для ганчірочки використовувати не маленький носовичок, а товстий шматок тканини, здатний вбирати достатню кількість вологи, наприклад, старий махровий рушник. Попередньо його слід трохи змочити, оскільки суха тканина не вбиратиме вологу в належній мірі. Також ганчірка буде необхідна коли прийде час поміняти колір, адже для цього потрібно змити фарбу і витерти пензель.

Акварель відрізняється від гуаші, масла або акрилу відсутністю білої фарби. Насиченість кольору варіюється за допомогою води. Чим більше води, тим більш світлий відтінок ви отримуєте. При цьому не обов'язково завжди малювати аквареллю з великою кількістю води, адже існує багато інших акварельних технік.

 Для початку найпростіше користуватися лессировкою - технікою багатошарової акварелі:

1. Багатошаровий перетин кольорів. Як правило, темні відтінки наносяться поверх світлих.

2. Об'єднання різних кольорів в один або зафарбовування певних ділянок поверх загальної основи.

3. Відмивання - техніка, при якій змішаний відтінок наноситься пошарово на потрібну ділянку листа, поступово набираючи тон і насиченість.

4. Шахове або мозаїчне нанесення кольору з перетином на кордонах ділянок.

 

Лессировка дозволяє контролювати процес і не вимагає поспіху, так що можна не панікувати, що все розтечеться і спокійно обдумати кожен етап. Поступово, накладаючи один шар акварелі на інший, легше підібрати необхідний відтінок для кожного елемента в малюнку і отримати потрібне колірне рішення. Згодом ця техніка може здатися трохи нудною, через те, що кожен раз потрібно чекати, поки певна ділянка висохне, інакше кольори змішаються.

На прикладі одного з малюнків розберемо особливості роботи в техніці лессировки. Скопіювати малюнок олівцем під акварель бажано через скло з підсвічуванням (бюджетний варіант - накласти малюнок до вікна), щоб поверхня паперу не піддалася деформації від стирання гумкою і не було бруду від олівця.

 

На початку роботи я не була впевнена, який саме колір хочу отримати, тому почала з тіней на об'єкті. Фон спочатку планувався абстрактним і більш світлим, ніж у фігури, тому його поки не чіпаємо. Оскільки фігура сама по собі світла, то найтемніші ділянки на ній - тіні власні і падаючі. Чим більше шарів кольору перетинається, тим більш насиченою виходить тінь. Колір набирається від теплого до холодного: теплі тіні, холодні рефлекси. Кольори здаються дуже темними в порівнянні з білим аркушем, але насправді це не так (це стане видно, коли з'явиться фон).

 

Після смарагдового кольору знову повертаємося до червоних і рожевих відтінків і створюємо колір там, де потрібно. Опрацьовуємо обличчя і контур. Для контуру я користуюся пензлем №2. Як правило, якщо пензель тонкий (а продаються і надтонкі пензлі), то він не може набрати достатню кількість фарби і вологи. Малювати контур такої волосинкою суцільна мука. Більш товсті пензлі до кінця звужуються, тому ними навіть можна малювати найтонші лінії. Пензель №2 дозволяє робити більш дрібні заливки і працювати з деталями. Не обов'язково накладати в потрібне місце вже готовий розчин фарби - спробуйте мазнути більш насиченою фарбою і вже на місці розмазати її водою до потрібної консистенції.

 

Фон було вирішено робити за допомогою крупинок морської солі. В даному випадку фарби було занадто багато, тому на місці кристалів залишилися темні розводи. Коли розчин намішано більш прозоро, на місці кристала, навпаки, буде світла пляма, через те, що сіль всмоктує вологу. Також можна використовувати дрібну харчову сіль.

Візерунок на шкірі і деталі фону виконані кольоровими олівцями. Салатовим олівцем на ременях вельми вдало була посилена яскравість відтінків, що в принципі було б вже складно зробити аквареллю по більш темному кольору. Найчастіше, коли вже немає ризику щось заляпати, можна застосувати відразу декілька технік - поки папір ще мокрий, залити в потрібну ділянку різні кольори і розподілити їх по об'єкту.

 

Хоча акварель, так чи інакше, пов'язана з пошаровим нанесенням фарби, ви можете з різними розводами написати один шар по-сирому, а поверх нанести інший шар. Все вийде тільки в тому випадку, якщо новий шар буде темніше попереднього. Якщо на нижньому шарі занадто багато фарби, вона може змитися. Тому найкраще набирати тон і насиченість поступово, або починати з найсвітліших ділянок. В акварелі зазвичай не використовується чорний колір, якщо це не ваше стилістичне рішення. Саме темне місце на аркуші набирається більш насиченою фарбою різних кольорів, наприклад, синій і коричневий. В потрібній гамі ця ділянка все одно буде здаватися чорною (наприклад, якщо зображення в синіх тонах, то чорним буде самий темний відтінок синього, а чиста чорна фарба буде виглядати як чужинець. Оскільки спочатку ви працюєте з білим папером, то складно відразу зрозуміти, який саме тон вам потрібен по насиченості. Навіть найсвітліші відтінки в порівнянні з білим аркушем паперу здаються досить темними, тому деякі місця доводиться перекривати по кілька разів.

 

Техніка «по-сирому»:

1. Горизонтальна заливка кольором зверху вниз з нахилом листа.

2. Введення згустків кольору та їх довільне змішання без нахилу листа.

3. Нанесення фарби в один шар, коли новий колір вводиться в ще непросохлу ділянку.

4. Заливка фрагментарно зволоженої ділянки паперу.

5. Техніка із застосуванням харчової солі.

 

Сухий пензель:

1. Зафарбовування поверхні майже по-сухому, результат трохи нагадує мазки фломастера.

2. Мазки пензлем різного ступеня вологості. Чим більш сухим стає пензель, тим виразніше залишається слід.

3. Хаотичні мазки дуже сухим пензлем - реально зробити лише з використанням сухої паперової палітри.

4.  Обробка сухим пензлем ділянки з ще вологою фарбою.

 

Цього разу починаємо з фону. Фігура, швидше за все, буде теж темніше фону, але якщо малюємо «по-сирому», то спершу краще покрити фарбою найбільші поверхні, а вже потім слід опрацьовувати поверх них деталі. Колірна палітра спочатку обмежена двома контрастними кольорами - червоним і зеленим. На стику кольорів також вводиться коричневий. Найдивовижніше, що навколо місяця чомусь замислювалася хмара, але після закінчення роботи стало зрозуміло, що це небо.

Не варто занадто затемнювати фон, інакше він може потім конфліктувати за насиченістю і яскравістю з фігурою на аркуші. Далі переходимо до обличчя - шкіри і «макіяжу». Так як волосся у героїні чорні, то в роботі це буде самий темний колір, тому на волоссях позначаються рефлекси - той самий прийом, коли зелений ми пишемо через червоний колір (в даному освітленні і колірному рішенні темне волосся будуть зеленими). Залишимо поки шкіру і волосся в спокої і перейдемо до одягу. Досить просто розібрати, де поверхня буде світліше, а де темніше. Світло у нас холодне, але на глянцевих предметах воно перетворюється на рефлекс.

Коли з одягом завершено, можна зайнятися волоссям. Зверху для більшого обсягу залишаємо ділянку з червоним рефлексом. Далі добираємо по тону шкіру. Холодний відтінок тіні допомагає підкреслити її блідість.

 

Останній етап роботи - контур. Зазвичай я вибираю колір контуру з самого темного кольору в роботі, хоча це можуть бути і кілька кольорів одночасно. Якщо наприкінці роботи зображення здається трохи нудним, то сухим пензлем йому додається ще трохи детальності і фактури. Також сухим пензлем можна додати тон, наприклад, на одязі, за зразок штриха олівцем. Деякі ділянки можна розмити, якщо фактура лягла не зовсім вдало, а ще таким способом можна прибрати різкість віддалених предметів.

 

Колір дуже важливий для акварелі

 

Найчастіше акварель здається досить похмурою, якщо ви намагаєтеся малювати все тільки тими ж кольорами, які ви бачите в навколишньому світі. Малюнок може бути набагато виразніше, і я говорю не тільки про рефлекси інших кольорів на поверхні. Зображення виглядає глибше і реалістичніше, коли колір і відтінок на ньому складніше однієї фарби з баночки.

Хороший приклад - шкіра людини. Подивіться на свої руки. Якого вони кольору? Тілесного? Такого кольору в принципі не існує. Є такий олівець, але він всього лише суміш рожевого і помаранчевого або світлого і помаранчевого відтінків. До того ж, на шкірі видно сині вени, а їх тон у всіх людей різний. Тому колір шкіри - це складна суміш теплих і холодних кольорів. Схожим чином виглядає і будь-який інший предмет.

Навіть якщо ви напевне бачите червону вазу, зелене листя, коричневу землю, то постарайтеся забути про те, що ви знаєте такий колір, і що у вас є така готова фарба. Насправді це досить складно. Для початку можна взяти основний колір, який ви бачите, і спробувати додати до нього на палітрі щось ще: якщо предмет на яскравому світлі, то додати трохи жовтого, якщо в тіні, то синього, а щоб «пригасити» занадто яскравий колір - зазвичай коричневого.

 

Насправді коричневий - найбагатший відтінками колір. Можна помітити, що в наборі олівців коричневих завжди декілька, якийсь із них більш червоний, а якийсь - більш фіолетовий. Так відбувається тому, що коричневий ми отримуємо, коли змішуємо три основні кольори - жовтий, червоний і синій. І якого з кольорів в ньому більше, такий відтінок і виходить. Щоб спростити собі завдання, можна відразу змішати будь-яку пару зі списку додаткових контрастів, наприклад, зелений (жовтий + синій) з червоним, і в підсумку ми отримаємо коричневий. Додаткові кольори - це пари кольорів, розташовані в колірному колі один навпроти одного, але ця тема, безумовно, вимагає окремої статті.

Складність кольорів можна надавати майже автоматично - за допомогою з'єднання будь-яких контрастних кольорів. Червоне написати через синє і т.і. Пам'ятаючи про те, що колір в акварелі (як і в кольорових олівцях) набирається пошарово, то одночасно буде видно обидва кольору, так як нижній шар буде просвічувати крізь верхній.

Для різних технік також важливий нахил поверхні листа. Якщо ви користуєтеся лесуванням, то зручніше, коли вода сама стікає вниз по вертикальній поверхні, і ви замальовуєте потрібну ділянку саме в цьому напрямку. Якщо ж ви пишете «по-сирому», то лист може розташовуватися абсолютно горизонтально: змочуйте лист водою, капайте фарбою, і вона буде розтікатися довільно в різних напрямках. Доки лист сохне, додайте темніші деталі або контури, оскільки, чим сухіше лист, тим менше розтікається фарба.

Якщо ви випадково залізли за межі потрібної ділянки або залишилася крапля, то майже завжди це можна виправити: намочіть це місце водою і акуратно зберіть непотрібний колір сухим пензлем. При цьому дуже важливо набирати тон поступово: коли кольори ще бліді, то подібні дії майже не залишать слідів. Коли ви наносите фарбу вже більш густо, то багато води вже не буде потрібно, і вона не потрапить в непотрібне місце.

 

Змити фарбу повністю до білого кольору з насиченого місця практично неможливо, особливо якщо ви користуєтеся папером, який сильно вбирає фарбу, наприклад, «шкаралупою». Але якщо все робити акуратно і змивати фарбу з добре просоченої водою ділянки, то поверхня паперу не зіпсується і виправлення будуть виглядати не помітно. Якісь дрібні відблиски в цьому випадку найкраще створити поверх білим акрилом. Біла гуаш теж підійде, але вона менш надійна, так як після висихання втрачає насиченість, і акварель під нею починає просвічувати.

Також дуже важливо використовувати якісний папір, а під акварель, природно, - акварельний. Існує багато різних за фактурою видів акварельного паперу, але все ж для ілюстрацій і детальних малюнків, на мій погляд, краще користуватися класичним акварельним папером.

 

Коротенько про властивості паперу:

«Шкаралупа» занадто вбирає фарбу, потім не змиєш, але колір виходить яскравий і насичений. Льон (полотно), навпаки, робить колір блідіше. Шкіра не дуже фактурна (можна малювати дріб'язок), але дає насичений колір і підходить для різної роботи. Дерево має дуже глибоку фактуру - підходить для спецефектів.

 

Маркери «Copic»

 

Copic – маркери досить новий для мене матеріал, тому напишу про них коротенько. Інструмент не дешевий, тому для повноцінної роботи складно відразу придбати достатню кількість кольорів. По суті це чудовий матеріал для роботи над графічними зображеннями з дрібними деталями. Практично всі кольорові ілюстрації в сучасній манзі виконуються цими маркерами (в старій манзі, здебільшого, використовувалась акварель).

Принцип роботи з Копік майже той же, що і з аквареллю, тільки без води і вільного розтікання. Кольори змішуються, дають більш темний відтінок при повторному нанесенні і чудово лягають на папір. Але в разі помилки, змити водою їх вже не вийде.

 

Що стосується паперу, то варто спробувати різний і визначити для себе, який більше підходить. В цілому, на папері середньої товщини Копик поводиться адекватно, на акварельному - може занадто сильно вбиратися, а на затонкому - протікати. Також при роботі на акварельному папері витрати чорнил будуть набагато більшими, ніж на спеціальному для маркерів папері. Акварельний папір буде більше всмоктувати чорнил, ніж спеціалізований.

 

Автор: Nigami