За останні декілька років серед професійних художників, та і в цілому поціновувачів мистецтва все більшої і більшої популярності набувають різноманітні техніки естампу. Техніки друку розкривають перед митцем нові можливості, художні прийоми. Майже усі графічні техніки — є тиражними, що дозволяє створювати велику кількість відбитків, при цьому не втрачаючи самостійності та унікальності кожної роботи.

   Найпоширенішою графічною технікою у наш час, виступає техніка лінориту, або простими словами — гравюра на лінолеумі. На початку знайомства з технікою, не потрібно особливої підготовки або наявність дорогих матеріалів, тому опанувати основні прийоми цієї техніки зможе кожен.


      У магазині «КарКар» представлені різноманітні матеріали для ліногравюри, які підійдуть для будь-якого художнього рівня.
 Найважливіша частина роботи — це підібрати потрібний вид лінолеуму.
     Можна виділити три основні типи: а) блок для гравюри softcut carving block
 фірми Essdee, б) лінолеум професійний для ліногравюри  фірми Essdee та в) лінолеум для ліногравюри з ДВП  основою фірми Essdee.


A)  Б) 

В) 


      Перший тип можна охарактеризувати як основу для початківців. М’яка, гладка структура, дозволяє без особливих зусиль вирізати, як формальне так і детальне зображення.


    Подібна основа гарно підійде для одношарових, нескладних робіт в один колір при ручному друці. Лінолеум softcut carving block не має додаткового твердого шару знизу, тому при кольоровому друці, або друці під станком, дає певні похибки.


    Якщо ж людина професійно займається ліногравюрою і у повному обсязі використовує усі можливості даної техніки, в цьому випадку краще обирати лінолеум професійний для ліногравюри фірми Essdee. Подібний лінолеум більш жорсткий, має додатковий твердий прошарок, може використовуватись, як для високого так і для глибокого друку та друкуватись як вручну, так і під великим тисненням станка. При багатошаровій, кольоровій гравюрі чітко стикуються кожен шар, що допомагає досягти живописних ефектів, та і взагалі виразного зображення.


    Третій тип — це лінолеум для ліногравюри з ДВП основою фірми Essdee. На ДВП основі прикріплений професійний лінолеум, твердий за структурою. Подібна основа підійде для ручного модульного друку, наприклад на тканині, коли художнику потрібно надрукувати чіткий патерн, який повторюється по усій площині. Також, основу можна використовувати для художніх робіт; в даному випадку ДВП основа буде використовуватись як прес при друці.


    Обравши потрібну основу час переходити до інструментів — різців та валиків.

    Серед різноманіття різців можна виділити два основні типи: Vбразний та напівкруглий. Vбразний різець призначений для: штрихів, деталей, тонких, суцільних ліній. Напівкруглий — використовується для пропрацьовування фону, формальних плям.


     Подібного дуету цілком достатньо, щоб створити гарну роботу, але чим далі працює художник і удосконалює свої навички — тим більше структур він вносить в свій малюнок. Складна, багатошарова гравюра потребує різноманіття фактур, для цього можна використовувати різці різної форми та діаметру, які можна придбати і поштучно , і в наборі.


     До різців обов’язково потрібно купити тримач, краще декілька штук одразу, щоб під час роботи не відволікатися і не втрачати 
час на зміну накінечника.

  

     


     Стосовно вибору валиків — все індивідуально і залежить від розміру роботи. Якщо художник займається гравюрою середнього або великого розміру, і у роботі наносить кольорові розкати, краще обирати валик з двома ручками. Подібна конструкція допомагає рівномірно розподіляти вагу при підготовці розкату, та нанесенню його на пластину суцільним шаром.

    Наступний крок — це вибір фарби.
     Для початкового рівня підійде фарба на водній основі фірми Essdee. Фарба не потребує додаткових розчинників, швидко сохне, не має їдкого запаху, має велику палітру кольорів, великий за об’ємом тюбик дає можливість робити численні проби перед друком тиражу.

     З недоліків можна виділити наступне: водна основа не дозволяє застосовувати фарбу при багатошаровій гравюрі, поєднувати основу з іншими графічними техніками, які потребують змочування паперу (як офорт), кольоровий розкат буде не таким щільним і яскравим, як при використанні професійної фарби для гравюри.     До напівпрофесійних фарб для естампу можна віднести фарбу фірми Renesans. Фарба має олійну основу, не боїться води, має специфічний запах; при високому, однорідному друці висихає за добу. Використовується для високого і глибокого друку.

     З недоліків: у певних випадках потребує спеціальних розчинників на основі етилу чи бензину; зв’язуюча речовина перенасичена олією, що нерідко дає жирні розводи навколо відбитку.
 

    До професійних фабр представлених у асортименті належать гравюрні фарби фірми Charbonnel. В’язка, щільна, приємна структура, подібна до друкарських поліграфічних фарб. Яскраві кольори, однорідні, насичені розкати, висихає за добу при високому друці, не залишає жирних ореолів.

    З мінусів: у певних випадках потребує спеціальних розчинників на основі етилу чи бензину, малий об’єм, велика витрата матеріалу, висока ціна.  

    Якщо людина тільки починає пізнавати світ графічних технік, як альтернативу професійним гравюрним фарбам можна запропонувати: для невеликих робіт, або декоративних штампів — акрилову фарбу. Акрилова фарба швидко сохне, нанести фарбу на невеликий штамп можна за допомогою поролонового спонжу. Також для подібного друку можна використовувати штемпельні подушки.

    Для середніх та великих гравюр альтернативою буде олійна фарба. Її можна використовувати як матеріал для проб, або більш доступний варіант для друку тиражу. Недоліки олійної фарби у гравюрі: дуже довго сохне; фарба початкового рівня не дає насиченого,  яскравого розкату; у  більшості випадків з’являться жирна окантовка навколо відбитку.

   Коли усі матеріали зібрані, а зображення готове для друку, час обирати потрібний папір.

    Для ручного друку підійде будь-який тонкий папір, бажано без фактури 90, 120, максимум 200 грамів. Тонкий папір у ручному друці ліногравюри допомагає зберегти тонкі лінії та деталі. Якщо ж мова йде про друк під станком — в цьому випадку можна використовувати папір будь-якої товщини, але знову ж таки без фактури.

    При друці ліногравюри також не слід використовувати папір з додаванням бавовни. Пухкий бавовняний папір сильно приклеюється до лінолеумної дошки не даючи змогу потім нормально зняти відбиток. 


 


    При ручному друці зображення можна друкувати на папір за допомогою ложки, спеціальної основи для друку, металевого валику — вибір інструменту залежить від розміру роботи та рівня деталізації.

     Також існують безліч додаткових інструментів для ліногравюри. Захисний утримувач для лінолеуму, який захистить руки під час роботи; дошка для ліногравюри, допоможе зафіксувати основу на площині, також захищаючи руки від пошкоджень.
    Спеціальні пластикові палітри для розкатів невеликого розміру, або як альтернатива оргскло, допоможуть досягти рівномірних розкатів фарби.


    Техніка ліногравюри розкриває нові виразні можливості, захоплює, надихає на нові експерименти, і найчастіше стає першою сходинкою у пізнанні світу станкової графіки. 


            Автор статті Валентина Левіна