(Малюнок на футболці виконан за мотивами картин Карли Жерар)


 

Нарешті мені до рук потрапили маркери по тканині - такі яскраві і такі різні за складом, товщиною, видом жала та дизайном. Як художник по тканині з багаторічним досвідом, я не користуюсь маркерами як самостійним матеріалом. Скоріше як допоміжним засобом для того, щоб подекуди нанести контури (але мені зручніше це робити пензлем) або написати фрази.

Але в цій статті я намагатимусь розкрити тему саме маркерів, як самостійну одиницю для творчості.

Спочатку хочу розказати на яких матеріалах я випробовувала маркери: світла двунитка (100% бавовна), чорна саржа (80% синтетичні волокна і 20% бавовна), плащова тканина (100% поліестер) та, якщо дозволяли маркери, натуральна шкіра бежевого кольору і в декількох випадках рожевий фетр. Для того щоб краще зрозуміти, що за “тваринка” кожен маркер по собі, я зробила міні викраску. 

 

 

 

 

 

 

Спочатку буду давати загальні описи, а потім свої особисті враження.

 

Centropen textile виробництва Чехії використовується для маркування, малювання на тканині, жало товщиною 2 мм. Підходить для таких тканин як: бавовна, льон, шовк. Стійки до прання і дії ультрафіолетових променів. Чорнила не шкідливі для здоров‘я. 

100% бавовна двунитка. Взагалі, маркери лягають на тканину непогано, трохи залишаючи непрофарбованого. Але тестуючи всі маркери, я дійшла висновку - це тому, що тканина фактурна. В мене було 2 кольори, синій та червоний, скажу, що навіть на світлій тканині маркери трохи втрачають колір, а при наведенні другий раз колір більш насичений. Запаху не мають. Ще тому, що маркери мають широке біля основи жало, можна малювати, повернувши його набік - виходить ширша лінія. На зворотній бік тканини маркер не проступає. 

100% поліестер - оскільки в мене була сіра тканина, то кольору майже не видно. На чорному - взагалі не видно. На шкірі, в принципі, можуть писати але на гладенькій, бо складно контролювати лінію. На фетрі маркери дають цікаві ефекти рваної лінії. Взагалі за свою ціну дуже не поганий маркер. 

 

 

 

 

 

Edding 8040 Wasche laundry marker 

Корпус з твердого пластика (на дотик і при малюванні різниці з іншими не помітила), лінія 1 мм. Використовується для написів, малюнків, маркування, практично на будь яких текстильних матеріалах. Чорнила в edding на пігментній основі, добре лягають і на синтетику, швидко висихають. Фіксувати ці маркери не потрібно, вони стійкі до багаторазового прання в машині. Чорнила не вигорають, підходять для темних тканин (але не чорний маркер, яким я користувалась).

 

На 100% бавовні дає тонку лінію, не розтікається, добре наноситься, справді дуже покривний, але має дещо специфічний запах. При роботі на футболці, разом з іншими маркерами перекриває майже всі, окрім тих, що на основі розчинника.

 

На 100% поліестері - майже єдиний маркер з усіх, який дуже чітко та яскраво виглядає на цій тканині. На шкірі також дуже яскравий та, я б сказала, навіть об’ємний і глянцевий. На фетрі дуже гарно виглядає, найбільш темна лінія. Цим маркером дуже задоволена - мабуть буду користуватися ним в роботі.

 

 

 

 

 

 

Fabric ball&brush від Marvy-маркер двосторонній, що дуже зручно: одна сторона з пензлем 1-2 мм, друга сторона з дуже тонким жалом 0,5-0,75 мм. Безкислотний склад, що впливає на зберігання кольору протягом довгого часу, чорнила пігментні, перманентні. Сохнуть швидко, фіксації не потребують, під час прання не ліняють (можна прати в делікатному режимі до 40*С). Протягом трьох років чорнила не висихають.

На 100% бавовні - оскільки у мене був лише жовтий колір цього маркера, я змогла спробувати його повною мірою на світлій тканині на інших його не було видно. Скажу, що лінія чітка і яскрава, можна навіть робити заливки, але це виглядає більше як скетчинг (я спробувала це на футболці). Запаху маркер не має.

 

 

 

 

 

 

Javana texi max sunny - маркер на водній основі для світлих тканин, як бавовняних, так і змішаних, але з вмістом синтетичних волокон не більше 20%. Потребує фіксаціі, можна прати в машині при температурі 60*С (маркерів з такими показниками не дуже багато). Виробник наголошує, що маркер має міцний стрижень, тому підходить для дітей.

На 100% бавовні виглядає яскраво, лінію легко контролювати, покривний, має яскраво виражений запах. Колір дуже насичений.

На 100% поліестері також має рівну лінію однієї товщини, але колір значно менш насичений, так само і на шкірі. На фетрі при бажанні теж можно писати. Якість маркера добра - мені сподобалось.

 

 

 

 

 

 

Deco fabric від Marvy підходить для написів на всіх видах тканин, особливо на джинсі і темних тканинах. Маркери покривні, водостійкі, яскраві. Також безкислотні і не мають запаха. Яскраві пігментні чорнила швидко висихають та не ліняють під час прання (прати до 40*С).

Маркер легко запустився - декілька разів треба вдавили жало і фарба почне витікати.

На 100% бавовні дає рівну насичену по кольору лінію, яку легко контролювати силою натиснення. Срібло дуже витончене та не занадто глітерне. Також цей маркер покриває інші, завдяки своїм властивостям, покривності.

На 100% поліестері маркер виглядає навіть краще, ніж на бавовні. Лінія не розтікається, дуже насичений колір.

На чорній саржі виглядає яскраво, має трохи запах. На фетрі написати в мене не вийшло, напевно він занадто фактурний для цього маркера, на шкірі - напівпрозорий, хоча я очікувала більшого, та спробую ще іншим кольором і не металіком. 

 

 

 

 

 

 

 

Pebeo Seta skrib маркер для всіх типів тканин непрозорий, дуже матові чорнила на водній основі. Треба фіксувати - прасувати тканину протягом 5 хвилин підклавши на малюнок бавовняну тонку тканину. Пензлеобразне жало дуже зручне для написання фраз на тканині. Кольори всіх брашів від Pebeo змішуються між собою і накладаються один на одного. Підходять для бавовни, льна, вовни та ін. На водній основі.

На 100% бавовні дуже рівно лягає, достатньо покривний. Яскравий, за рахунок пензлеподібності можна робити каліграфічні шрифти.

На 100% поліестері також можна використовувати маркер, його видно, але на сірій тканині колір дещо пригасився. На шкірі не дуже покривний, хіба що для напівпрозорого ефекту.

 

 

 

 


 

 

Javana Texi max opak на водній основі для бавовни і змішаних тканин, світлостійкі. Потребує фіксаціі звичайним способом (дивись вище) та прання в делікатному режимі до 40*С.

100% бавовна. Виробник вказує, що маркер без розчинника, але запах він все ж має. Виглядає дуже яскраво - колір насичений, покривний. А ще цей маркер перекриває інші.

На 100% поліестері також виглядає яскраво, лінія рівна, не розтікається.

На чорній саржі колір залишився таким же яскравим, як і на світлій тканині. Тобто цей маркер підійде для розпису темних тканин. 

 


 

 

 

 

Puffy velvet від Marvy універсальний об’ємний маркер для натуральних і змішаних тканин (синтетики до 20%). Ним можна розписувати трикотаж і навіть речі щільної ручної в’язки. Консистенція густа, з 3D ефектом, чорнила на водній основі, світлостійкі пігменти. Потребує звичайної фіксації, і можна прати тільки вручну при кімнатній температурі.

На 100% бавовні лінія рівна, колір насичений яскравий, навіть при світлі трохи виблискує. Малювала ними по інших маркерах - покривні. 

На 100% поліестері на сірому дещо загасився колір, але в цілому ефект гарний. Але на чорній тканині зовсім не видно кольору. На шкірі ж навпаки, колір дуже яскравий і лінія справді виглядає об’ємно.

 

 


 

 

 

 

 

Fabric the brush від Marvy на водній основі - має великий об’єм та пензлеподібне жало. Просочує тканину наскрізь, тому цьому маркеру потрібна підкладка у вигляді картону,  наприклад. Не потребує фіксації, можна навіть прати в машині при температурі 60*С.

На 100% бавовні дає рівну гарну лінію, можна робити заливки. Добре підійде для написів і каліграфії, або живопису в китайському стилі.

Трохи видно на 100% поліестері, також не розтікається. Доречі, на шкірі також гарно виглядає, достатньо покривний. 

 

 


 

 

 

 

 

Javana Textil liner маркер по світлим тканинам (але на сірому фоні поліестера виглядав досить чітко і покривно). Дає максимально тонку лінію, використовується для тонких візерунків і літер. Яскраві світлостійкі кольори добре змішуються між собою. Не потребує фіксації, прати в машині при температурі до 60*С.

На 100% бавовні дає дуже тонку лінію, але колір був не чорний, а радше сірий, треба наводити декілька разів. Краще підійде для гладеньких тканин. Для шкіри не підходить -маркер розтікається, не дає чіткої лінії і втрачає в кольорі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Хочу відзначити, що ті маркери, які не потребують фіксації повинні сохнути на повітрі 3 доби, якщо виробник не зазначає іншого.

Висновок я роблю такий, що для написів і шрифтів маркери дуже зручна річ або якщо треба швидко зробити контури. Як самостійна одиниця творчіх матеріалів може використовуватися, і дає дуже цікаві та різноманітні ефекти. Тільки на власному досвіді можна дізнатися, чи підходять маркери саме Вам і для чого можна їх використовувати. Сподіваюсь ця інформація стане Вам у нагоді. Тож натхнення!


 

Специально для karkar.com.ua

Художник Наталія Загорулько

Сторінка автора на Facebook